ODDZIAŁ VI SMERFY

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Dzień kota

 

W piątek, 17 lutego obchodziliśmy nietypowe święto „Światowy Dzień Kota”. Wszystkie dzieci upodobniły się do czworonożnych przyjaciół, poprzez wymalowane na swoich twarzach piękne noski, wąsy i typowe dla kotków uszka. Dzieci oglądały książki o tych tajemniczych zwierzętach, zapoznały się z kocimi obyczajami oraz sposobem pielęgnacji i opieki jakiej wymagają. Były też wesołe „kocie zabawy” przy znanych piosenkach oraz konkursy „Kto szybciej wypije mleko”,„Zabawy z włóczką”, „Z jakiej bajki pochodzą te koty?” Celem obchodów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotóww życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt.

 

 

 


Dzień Babci i Dziadka

 Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim co dobre. Dlatego Smerfy zaprosiły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości do przedszkola.  Dzieci od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości, nie mogąc się doczekać, kiedy zapukają do drzwi. W pięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi a następnie zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie.To była naprawdę wyjątkowa uroczystośc, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

 

100 lat dla dla każdej Babci i każdego Dziadka !!!!!!!!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE Z RODZICAMI

Święta Bożego Narodzenia są najpiękniejszymi świętami, na które czekają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Są to święta najbliższe i najdroższe naszym sercom, gdyż towarzyszy im niepowtarzalna i wyjątkowa atmosfera. Jest to również okazja do wspólnego spotkania i wspólnego kolędowania, dlatego 20 grudnia nasze Smerfy zaprosiły do przedszkola swoich rodziców. Podczas spotkania dzieci zaprezenowały świąteczne przedstawienie, wspólnie zaśpiewano kolędy oraz wręczono piernikowe prezenty.

Wszystkim rodzicom życzymy zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku 2023

 

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

WYCIECZKA DO KOLEJKOWA W GLIWICACH

8 grudnia nasze Smerfy pojechały na wycieczkę do Kolejkowa w Gliwicach. Zanurzając się w  miniaturowym świecie dzieci zobaczyły życie na wsi, potowarzyszyły turystom podczas górskich wypraw, wzięły  udział w akcji ratunkowej, wcieliły się w leśniczego, kupca, pracownika budowlanego, mechanika, cyrkowca czy plażowicza. Na makietach oglądały miniatury autentycznych budowli ze Śląska np. dworca kolejowego w Gliwicach wraz z peronami, gliwickiego ratusza oraz kamienic a także  miasteczko westernowe „Dzikie Gliwice” oraz miniaturę statku „Western River”, pływającego po Missisipi. Dzieci uczestniczyły także w wystawie Piernikowego Miasteczka -  Miasto z Piernika to ponad tona korzennego ciasta, chatki zamieszkałe przez pachnące cynamonem mikołaje i ludziki, zamek, ratusz, ruchoma szopka i lukrowane na zielono choinki. Było super !!!

 

 

 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Spotkanie z Mikołajem

Dnia 06 grudnia w naszym przedszkolu pojawił się długo oczekiwany gość - Mikołaj . Pomimo braku śniegu we wczesnych godzinach rannych przybył do przedszkola. Na jego wizytę dzieci cierpliwie czekały .Spotkanie z Mikołajem minęło  w bardzo miłej atmosferze i przyniosło dzieciom wiele radości. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami. Cieszymy się, że o nas pamiętał i czekamy na jego wizytę w przyszłym roku.

 

 

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Dzień Pluszowego Misia 

Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego malucha, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Można go przytulić, a nawet powiedzieć mu o czymś bardzo ważnym.
O święcie tej postaci nie zapomniały nasze Smerfy. Każdy przedszkolak przyniósł swojego ukochaną maskotkę. Spotkały się misie małe, średnie i duże, brązowe, szare, czerwone, żółte i różowe, a każdy był kochany, uroczy i wyjątkowy. Dzieci poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie recytowały wiersze o misiach, oglądały bajki, bawiły się przy piosenkach: „Pluszowy Miś”, „Ja jestem niedźwiadek”,  „Jadą, jadą misie", brały udział w zabawach ruchowych, konkursach, quizach, zgadywankach, degustowały różne rodzaje miodu i wykonywały prace plastyczne.
Dzień Pluszowego Misia był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Mamy nadzieję, że to misiowe spotkanie zostanie w pamięci dzieci na długo.

 

 


OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA

W przedszkolu , gdzie prawa dziecka są priorytetem, dba się szczególnie o ich przestrzeganie, a także wyposażanie dzieci w odpowiednią wiedzę i umiejętności, związane z tymi prawami. 

21 listopada nasze przdszkolaki obchodziły ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. W tym dniu Smerfy przyszły do przedszkola ubrane na kolor niebieski. Podczas zajęć oglądały filmy edukcyjne, romawiały o swoich prawach i obowiązkach. A na koniec wykonały wspólnie plakat. 

 

 

 ,,My jesteśmy dzieci, mamy swoje prawa.

Najważniejsza w naszym życiu jest dobra zabawa.

 Ważne bezpieczeństwo, przyjazny kolega.

Ktoś, na kimś zawsze może polegać .

 Chcemy się uczyć i poznawać świat,

by móc dorosnąć za kilka lat''.  


Udział Smerfów w akcjach "Szkoła pamięta" i "Szkoła do hymnu" 

 Smerfy wspólnie ze swoimi rówieśnikami wzięły udział w akcji  „Szkoła pamięta” ogłoszonej przez Ministra Edukacji Narodowej. 9 listopada przed świętem odzyskania przez Polskę niepodległości zapaliły znicze przed pomnikiem poświęconym poległym mieszkacom Jaworzna przy skwerze nad Biblioteką oraz przed obeliskiem poświęconym poległym policjantom w Parku Zielona w centrum miasta. Akcja miała na celu uwrażliwić dzieci na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności.

 

 

   

Dnia 10 listopada nasze Smerfy wzięły udział w Ogólnopolskiej Akcji „Szkoła do Hymnu ”. Jest to akcja ogłoszona przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, polegająca na odśpiewaniu hymnu państwowego w dzień poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości. Dokładnie o symbolicznej godzinie 11:11  uroczyście odśpiewali  hymn narodowy „Mazurka Dąbrowskiego”.  Dzieci pamiętały tego dnia o uroczystym ubiorze, prawidłowej postawie podczas śpiewu. Udział w akcji jest jednym z wielu działań podejmowanym w naszym przedszkolu, mającym na celu kształtowanie wśród wychowanków postawy patriotycznej, poczucia świadomości narodowej.

 

 

  


Zespół Śpiewaczy "Ciężkowianki" w przedszkolu 

We wtorkowe przedpołudniowe  8 listopada do naszego  przedszkola zawitali niezwykli goście - urocze panie z zespołu „Ciężkowianki”, które pod batutą pani Ani zaprezentowały znane przyśpiewki oraz pieśni ludowe. Smerfów podczas spotkania zachwyciła nie tylko muzyka ludowa, ale także stroje krakowskie. Radosne spotkanie z kulturą ludową zakończyło się wspólnym zdjęciem oraz wręczeniem gościom kwiatów i podziękowań. To wielopokoleniowe spotkanie dostarczyło dzieciom nowej wiedzy na temat kultury i tradycji regionu. Było też okazją do wspólnej, radosnej zabawy przy ludowych nutach.

 

 

 

  

  

 

 


Dzień Dyni

Gdy nadchodzi koniec jesiennych  zbiorów czas ogłosić Dzień Dyni. W naszym przedszkolu obchodziiśmy ten dzień 28 października. Dzieci  przyszły ubrane na pomarańczowo i można było poczuć się jak na dyniowej grządce. Podczas zajęć poznały wielką różnorodność dyniowej rodziny. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym owocem i można z niej przygotować wiele smacznych dań. Podczas dyniowych zabaw i piosenek było wiele radości.  Wykonywały również  dyniowe prace plastyczne i jadły dyniowe przysmaki. Ten dzień przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń, radości i zabawy.  

 

 

 

  


Spotkanie z poetką Urszulą Kępką

27 października Smerfy wraz ze swoimi rówieśnikami miały okazję uczestniczyć w jednym z cykliczynych spotkań z poetką Urszulą Kępką w Bibliotece Miejskiej . Na spotkaniu Pani Urszula prezentowała swoje najnowsze wiersze "Czego boją się dzieci?". Dzieci chętnie słuchały wierszy, śpiewały piosenki, rozmawiały o postaciach oraz zastanawiały się nad tym czego właściwe się boją. Po zakończeniu spotkania udały się do pobliskiego parku gdzie oddały się jesiennnej zabawie.

 

 

 

 

 


 

Smerfy w Akademii Bezpieczeństwa w Hali MCKiS

Akademia Bezpieczeństwa to program mający na celu uświadomienie dzieciom jak ważne jest bezpieczne zachowanie podczas poruszania się po ulicach Jaworzna oraz jak zachować się w różnych sytuacjach życiowych. 13 października dzieci wzięły udział w zajęciach w Hali MCKiS gdzie w ciekawy i fajny sposób zapoznawały się z przepiasmi ruchu drogowego pod pilnym okiem policjantów, strażaków z PSP Dąbrowa Narodowa oraz Straży Miejskiej. W przygotowanym na to spotkanie miasteczku komunikacyjnym dowiadywały się jak poruszać się na przejściu dla pieszych czy przejściu kolejowym. Była też edukacja dotycząca pierwszej pomocy oraz pracy strażaków.

 

 

 


 

 

I can speak English, czyli dwujęzyczność w przedszkolu

 

Na czym polega dwujęzyczne wychowanie? W przeciwieństwie do tradycyjnych metod wczesnego nauczania języka obcego- jest to taka organizacja procesu dydaktycznego w placówce, w którym język drugi jest obok języka ojczystego środkiem przekazu informacji, wiedzy i środkiem komunikacji. Pisząc za dr Magdaleną Olpińską, programu edukacji dwujęzycznej nie należy utożsamiać z tradycyjnymi formami wczesnego nauczania języków. W przedszkolu dwujęzycznym nie odbywa się bowiem formalna nauka języka obcego, tylko dzieci mają z min ciągłą styczność podczas pobytu w przedszkolu. Język drugi może być stosowany w każdej dziedzinie codzienności przedszkolnej: podczas zabaw, toalety, spożywania posiłków, czy wyjścia na spacer.

Ważną zasadą podczas poznawania przez dzieci języka obcego jest konieczność systematycznego powtarzania treści już poznanych oraz wprowadzenie systemu nagradzania i chwalenia za efekty pracy. Za każde zapamiętane słowo, wypowiedziany zwrot dzieci należy pochwalić i pokazywać im jak wiele osiągnęły, ponieważ to będzie motywowało je do dalszego spontanicznego i niczym nie skrępowanego poznawania języka. Język angielski w przedszkolu dwujęzycznym jest więc narzędziem ogólnego rozwoju poznawczego, intelektualnego, społecznego i emocjonalnego dzieci. Poznają dzięki niemu swoje otoczenie i świat, gromadzą doświadczenia i wiedzę o sobie i środowisku. Dzieje się to za pomocą integracji wypowiedzi z treściami oraz czynnościami, które dzieci obserwują i w których uczestniczą. Tak więc dla użycia języka angielskiego istnieje zawsze wyraźny kontekst sytuacyjny, by na jego podstawie dzieci mogły zrozumieć znaczenie wypowiedzi.

Dzieci w wieku przedszkolnym rozwijają swoje kompetencje językowe:

- naśladując wypowiedzi dorosłych

- ucząc się wielu rzeczy na pamięć

- samodzielnie rekonstruując system języka drugiego na podstawie rozumienia sensownych komunikacyjnie wypowiedzi językowych.

Literatura:  

M. Olpińska „Wychowanie dwujęzyczne”
strona internetowa www. bilingual.com.pl
materiały Komisji Europejskiej www.ec.europa.eu

 


 

WITAMY SERDECZNIE W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2022/23

 

GODZINY PRACY GRUPY SMERFÓW: 7.00 - 16.00

JĘZYJ ANGIELSKI : ŚRODA 09.00 - 09.30,   PIĄTEK 09.00 - 09.30 -  NAUCZYCIEL:  lic. ANNA BIGAJ

RELIGIA: ŚRODA  14.00 - 14.30   S. DANUTA ZIELIŃSKA

 

NAUCZYCIELE:

mgr ANNA BARAN, 

mgr IWONA JAROMIN - SOKÓŁ 

 

 KTO TAK PIĘKNIE TAŃCZY I GRA?

TO GRUPA SMERFY! KAŻDY JĄ ZNA.

SMERFY OD RANA CIĘŻKO PRACUJĄ,

WYCINAJĄ, KLEJĄ, MALUJĄ.

PRZYJEMNA JEST TO DLA NICH PRACA,

BO KAŻDEGO SMERFA WZBOGACA.

OWOCE, WARZYWA ZJADAJĄ

I O PRZYRODĘ ZAWSZE DBAJĄ.

UWIELBIAJĄ WSZYSTKIE ZWIERZĘTA,

NAWET GARGAMELA I KLAKIERKA.

WZAJEMNIE SOBIE POMAGAJĄ,

RADOŚĆ WIELKĄ Z TEGO MAJĄ.

aut.M.Czopik - Nowicka

     

Grupa SMERFÓW  to bardzo miłe istoty.

 Smerfy spędzają radosne dni przedszkolne w kolorowej smerfnej sali na piętrze budynku.

 I jak to Smerfiaki – na pierwszy rzut oka do siebie podobne, to jednak każdy z nich jest niepowtarzalny.

 W grupie Smerfów znajdziemy Mądrale, Pracusie, są też Zgrywusy.  Ważniaków, Łasuchów i Śpiochów też nie brakuje.

 


GRUPA VI

    

Pliki do pobrania